Pupelių auginimas

Pupelė, tai ankštinis vienmetis augalas. Pupelės plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jos gerai žinomos dėl savo maistingų savybių, pupelėse gausu krakmolo, baltymų, vitaminų C, B1, B2, B6, PP, kalio, cinko, vario, geležies. Dėl visų šių naudingų medžiagų, gydytojai bei dietologai rekomenduoja įtraukti pupele savo kasdienį racioną. Nors pupelės dažniausiai auginamos maistui, kai kurios pupelių rūšys yra auginamos tiesiog kaip gėlės, puošiančios sodus.

Geriausiai žinomos raudonosios, baltosios, juodosios bei margosios pupelės, tačiau iš tiesų, yra daugiau nei 150 skirtingų pupelių rūšių. Įvairovė gana plati, pupelės skiriasi savo išvaizda, spalva, skoniu bei maistinėmis savybėmis. Pupelės naudojamos įvairiems patiekalams, jos gali būti šaldomos, valgomos šviežios, virtos, keptos, troškintos, dedamos į salotas, sriubas ir kitus įvairiausius patiekalus. Dėl savo universalumo, jos pelnė daugumos susižavėjimą ir pagyras. Be to, tai labai naudingas maistas mūsų organizmui, aprūpinantis jį įvairiomis būtiniausiomis medžiagomis. Nevalgantys mėsos, dažnai renkasi pupeles, dėl čia esančių baltymų, kurie lengvai pasisavinami. Dėl šios priežasties, vegetarai dažnai renkasi pupeles tam, kad aprūpintų savo organizmą reikiamomis medžiagomis, net ir nevalgydami mėsos. Žinoma, pupelės neatstoja mėsos produktų, tačiau jų maistingumas gana didelis, o ir naudingų organizmui medžiagų jose gausu.

Pupelės pradėtos auginti Pietų Amerikoje, ten jos auginamos ir iki šiol, tačiau šiandien jos paplitusios visame pasaulyje, todėl Pietų Amerika tikrai neužaugina visų pasaulio pupelių. Pupelių auginimas nereikalauja didžiulių pastangų, tai vienas iš mažiausiai reiklių augalų, todėl norintys užsiimti ūkininkavimu ir svarstantys, kurie gi augalai auginami lengviausiai, nedvejodami gali rinktis pupeles. Derliumi gali didžiuotis net pradedantieji augintojai. Žinoma, derlius priklauso ir nuo rūšies, kai kurios pupelių rūšys yra kiek reiklesnės ir reikalauja palankesnių oro bei gamtinių sąlygų, vos dėlto, ši ankštinė kultūra auginama gana paprastai, tačiau derlius dažniausiai džiugina. Pupelių auginimas yra puiki niša pradedantiesiems ūkininkams,kadangi pupelių rūšių gana daug, galima auginti net keletą jų. Pupelės gana paklausios, todėl jas galima pardavinėti vietinėse rinkose arba eksportuoti į kitas pasaulio šalis. Labiausiai vertinamos ekologiškai užaugintos pupelės, todėl, pradedantieji ūkininkai turėtų apie tai rimtai pamąstyti. Nors ekologiniai ūkiai kainuoja brangiau ir reikalauja daugiau pastangų, ekologiškų produktų supirkimo kaina yra didesnė, o tai garantuoja didesnį pelną.

Didžiausia produkcija gali pasigirti Mianmaras, Indija, Brazilija, žinoma Kinija, taip pat Meksika, Tanzanija, Jungtinės Amerikos Valstijos. Pupelės populiarios ir Europos valstybėse, ypač Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje. Pupelės ne tik lengvai auginamos, tačiau dar ir praturtina dirvą azotu, o tai vertinama kaip priešsėliai. Kadangi pupelės auga gana lengvai ir nereikalauja didžiulių pastangų ir ypatingų sąlygų jas auginant, šis augalą populiarus ir plačiai auginamas visame pasaulyje, išskyrus Antarktidą, kurioje labai šalta.

Dėl savo universalumo bei maistingumo, pupelės plačiai naudojamos ir mėgiamos daugelio. Įvairūs patiekalai, salotos, troškiniai, sriubos bei kiti gaminiai, tik parodo, jog šis augalas naudojamas itin plačiai ir turi didelį populiarumą. Prie visų šių naudų, reikia paminėti ir tai, jog tai gana pigus produktas, todėl jis prieinamas daugeliui pasaulio gyventojų, o tai leidžia daryti prielaidą, jog net ir mažiau uždirbantys žmonės, gali savo maisto racioną papildyti itin naudingomis maistinėmis medžiagomis. Pupelių įvairovė didžiulė, todėl jų augintojai gali rinktis auginti įvairiausias rūšis ir pagal gamtines sąlygas bei kitus veiksnius, pasirinkti tas rūšis, kurios vienoje ar kitoje vietoje garantuoja didesnį derlių.