Morkų ūkis

Morkos, tai šakninė daržovė, populiari visame pasaulyje. Paprastai ši daržovė yra oranžinės spalvos arba tam tikrų jos atspalvių. Joje gausu vitamino A, būtent dėl to, morkos pasižymi sodria oranžine spalva. Paprastai valgoma tik šakninė morkų dalis, tačiau kartais pasitaiko, jog valgoma ir žalioji jos dalis. Morkos pasižymi traškiu, gaiviu skoniu. Šias daržoves galima naudoti labai plačiai, jos puikiai tinka salotoms, sriuboms, troškiniams, garnyrams. Taip pat, morkos labai sveikos ir naudingos šviežios. Valgant morkas gaunama natūralaus vitamino A, kuris naudingas akims. Manoma, jog morkos yra kilusios Irano ir Afganistano.

Morkos itin išpopuliarėjo dėl savo sudėtyje esančio vitamino A, kuris itin naudingas žmogaus organizmui. Sveikiausia morkas valgyti šviežias, tačiau galima virti ir kepti, lån penge. Jos yra nekaloringos, be to, jose beveik nėra riebalų bei cholesterolio, taigi puikiai tinka metantiems svorį arba sergantiems cukriniu diabetu. Morkų nauda gana didelė, jos naudingos odai, plaukams, nagams, akims, taip pat, tai ir apsauga nuo įvairių ligų. Apskritai, patartina valgyti kuo daugiau daržovių, įskaitant ir puikiąsias, traškiąsias, geltonskruostes morkas.

Pačios morkų sėklos yra labai smulkios, jos pakankamai ilgai dygsta. Dėl lėto dygimo, jas reikia saugoti nuo piktžolių, dar jas reikia laistyti, purenti ir naudoti tam tikrus herbicidus. Tai pakankamai jautrus augalas, gerai auga struktūringose, puveningose, bei lengvo priemolio ir priesmėlio dirvose. Jei dirva yra sunki, morkos sudygta gana prastai, gali būti šakotos, mažos, ypač tai lemia sausi metai. Rekomenduojama morkas sodinti taip, jog jos gautų kuo daugiau šviesos, kadangi tai augalas, nemėgstantis pavėsio. Pasodintos pavėsyje blogai augs ir duos prastą derlių. Norint išgauti kuo geresnį derlių, reikia parinkti kuo tinkamesnę dirvą ir gerai jomis rūpintis. Kuo vėliau nuimamas derlius, tuo jis geriau laikosi. Rekomenduojama derlių nuimti dar iki šalnų, tinkamiausias tam laikas – spalio vidurys.

Morkos yra vienos ekonomiškai svarbiausių daržovių. Tai augalas auginamas visame pasaulyje, visgi daugiausiai jos užauginama Kinijoje. Taip pat daug jų užauginama Uzbekistane, Rusijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Ukrainoje, lån trods rki, bei Europoje. Morkų augintojai gauna gana neblogą pelną, tačiau į morkų auginimą tenka įdėti nemažai pastangų. Apskritai kalbant, auginant bet kurio tipo daržoves ir kitus augalus, reikia įdėti daug darbo ir pastangų, norint išgauti kuo didesnį derlių. Šiandien, kai itin vertinami ekologiški produktai, ūkininkai skatinami auginti kuo natūralesnes daržoves ir naudoti kuo natūralesnius produktus. Kaip žinia, natūralūs produktai yra brangesni, todėl augintojams tenka daugiau investuoti, o ir užauginta produkcija tampa brangesnė. Kaip bebūtų, natūralūs produktai visuomet labiau vertinami, dažnai ir didesnė kaina neatbaido nuo sveikų ir organizmui bei aplinkai draugiškų produktų. Žinoma, naudojant tam tikras medžiagas, kurios nėra ekologiškos, galima išgauti didesnį derlių ir išleisti mažiau pinigų, tačiau natūraliai užauginta daržovė visuomet yra maistingesnė, skanesnė bei labiau vertinama.

Morkų auginimas, tai dar viena ūkininkavimo šaka, kuria verta užsiimti. Morkos populiarios visame pasaulyje, todėl jų paklausa gana didelė. Tai itin sveikas ir maistingas produktas, todėl jį vartoti rekomenduoja ir gydytojai. Turint galimybę, sms lån, orkų galima užsiauginti ir patiems, itin didelių žinių čia nereikia, svarbu parinkti tinkamą žemę, sėklas sodinti į saulėtą vietą, nepamiršti drėkinti ir rūpintis. Atlikus minėtus veiksmus, galima džiaugtis savo užaugintais bei natūraliais produktais. Na, o perskaičius šias mintis ir pamanius, jog morkos, gana naudingas augalas, galintis padėti susikurti gana neblogą ūkininko gyvenimą, rekomenduojama pamėginti auginti šias daržoves ir galbūt būtent jos padės tai pasiekti.