Kukurūzai ir jų auginimas

Kukurūzai, tai vieni seniausių grūdinių augalų, kurie buvo auginami jau prieš 10 tūkstančių metų. Tai vienmetis augalas, užauginantis kukurūzų burbuoles. Kukurūzai populiarūs visame pasaulyje. Įdomiausia tai, jog naudojamas ne tik pats vaisius, tačiau ir kitos augalo dalys. Kukurūzų grūdai, paprastai naudojami kaip pašarai gyvuliams ir paukščiams. Kukurūzų šiaudai naudojami galvijams šerti. Iš burbuolių šerdžių galima pagaminti laką, rašalą, klijus, kino juostas, linoleumus bei neperšlampamą popierių. Iš kukurūzų stiebų gaminama celiuliozė, popierius, izoliacinės medžiagos ir net dirbtinė mediena. Įvairiais duomenimis, teigiama, jog kukurūzai gali būti panaudojami maždaug 3500 skirtingų būdų (skaityti daugiau rapidos24.mx).

Burbuolėms bręstant, kukurūzai yra surenkami ir džiovinami. Kukurūzus galima naudoti ir kaip vaistinius augalus. Jie gerina medžiagų apykaitą, taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Kukurūzų sėklos pakepintos su medumi, naudojamos viduriavimui mažinti. Be to, kukurūzai naudojami ir kaip priemonė gydyti šlapimo pūslės uždegimus, kepenis, tulžį. Akivaizdu, jog gerųjų savybių šiems augalams nestinga.

Norint sėkmingai išauginti kukurūzų derlių, reikia tinkamos aplinkos ir priežiūros. Kukurūzai gerai auga derlingose dirvose, tokiose kaip prėsmėliai, lengvi bei vidutiniai priemoliai. Pernelyg rūgščios ir drėgnos dirvos šiems augalams netinka. Auginant kukurūzus, reikia užtikrinti pastovų maistinių medžiagų kiekį, bei pasistengti, jog nebūtų piktžolių. Kukurūzai auga beveik visuose žemynuose išskyrus Antarktidą. Pagrindinės šalys, kuriose užauginama daugiausiai kukurūzų yra Jungtinės Amerikos Valstijos, Kinija, Brazilija, Argentina, Indija. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose užauginama beveik 40% visų užauginamų kukurūzų. Vidutinio klimato zonose, kukurūzus reikia sodinti pavasarį. Derlius būna gana gausus ir gausesnis už daugelį kitų grūdų. Kukurūzų užauginama daugiau nei ryžių ar kviečių.

Daugelis žmonių savo dieną pradeda kukurūzų dribsniais su pienu. Šis maistas populiarus visame pasaulyje jau daugelį metų. Kalbant apie maistą, kukurūzų panaudojimas labai platus, juos galima naudoti salotoms, troškiniams, sriuboms, duonai ir kitiems produktams. Tereikia vaizduotės, kukurūzų ir galima pagaminti įvairiausius patiekalus. Juos galima valgyti ir vienus, arba pasigaminti kukurūzų spragėsius, kuriuos taip mėgsta kino mylėtojai. Panašu, jog vien filmų mėgėjai suvartoja gana nemažą dalį kukurūzų. Be to, galima naudoti ir kukurūzų aliejų, tiesiog įprastą aliejų pakeisti kukurūzų aliejumi. Tai labai naudinga sveikatai.

Įdomu tai, jog egzistuoja maždaug 50 skirtingų kukurūzų rūšių, kurios skiriasi savo forma, dydžiu ir struktūra. Nors įprasta manyti, jog kukurūzai yra geltonos spalvos, iš tiesų dar yra baltų bei raudonų. Balti ir geltoni yra populiariausi. Dauguma žmonių, priskiria kukurūzus daržovėms, nors iš tiesų tai grūdinė kultūra. Kukurūzus ima auginti vis daugiau ūkininkų, tačiau norint juos auginti, reikia nemažai apie juos domėtis. Jų auginimas nėra itin sudėtingas, tačiau tam tikra priežiūra reikalinga. Tik teisingai prižiūrint ir auginant kukurūzus, derlius bus toks, koks tikimasi ar net didesnis.

Žinoma, derlius ne visuomet priklauso nuo pačių augintojų, kartais, o gal net ir dažnai tai lemia ir gamtinės sąlygos. Ne visuomet gamtinės sąlygos įtakoja gerą derlių, kartais derlius nukenčia. Pasitaiko įvairių situacijų. Verta paminėti, kad kukurūzų paklausa vis didėja, o patys kukurūzai ar tam tikros jų dalys yra daugumos produktų ir gaminių sudedamoji dalis. Kadangi tai augalas, kurį galima auginti visame pasaulyje, veikiausiai tai ir lemia, šio augalo paplitimą ir tokį gausų derlių. Prie gausaus derliaus prisideda ir patobulėjusi technika bei auginimo technologijos, kurios per daugelį metų gerokai pasikeitė. Jų dėka šiandien galima apsodinti didesnius plotus bei išgauti didesnį derlių.