Bendra informacija apie žemės ūkį

Bendrąja prasme, žemės ūkis, tai tokia ūkio šaka, kurioje vartojami gyvosios gamtos ištekliai, tam kad būtų užauginamas ir išgaunamas maistas. Žemės ūkis, buvo pagrindinė šaka, kurią plėtojo pirmosios civilizacijos. Tuomet jie prijaukino pirmuosius gyvūnus, išmoko užsiauginti maistą ir tai davė pradžią dabartiniam, moderniam žemės ūkiui. Šiandieninį ūkį sudaro trys pagrindinės šakos: žemės ūkis, pramonė ir paslaugos. Prie žemės ūkio dar priskiriama gyvulininkystė, žuvininkystė bei miškininkystė.

Žemės ūkio istorija prasidėjo prieš tūkstančius metų, žemės ūkio raidą lėmė įvairūs veiksniai, įskaitant klimato kaitą, kultūras bei technologijas. Laikui bėgant, žemės ūkis gerokai patobulėjo, atsirado ir žemės ūkio studijos, universitetai, ruošiantys tikrus savo srities žinovus, kurie ateityje išplėtos ir dar labiau modernizuos ūkius. Modernioji žemdirbystė, augalų auginimas, naujų rūšių išvedimas, pesticidai, trąšos ir kitoks technologinis vystymasis, gerokai patobulino šiandieninius ūkius, tačiau taip pat, tai turi ir neigiamų veiksnių. Gausiai naudojamos trąšos ir pesticidai, neigiamai veikia žmonių sveikatą ir sukelia įvairių negalavimų bei ligų. Taip pat yra ir su gyvulininkyste, šiandien gyvulininkystės ūkiai žymiai modernesni, juose galima auginti daugiau gyvulių, be to, dėl tam tikrų pašarų, šiandien juos galima užauginti vos per keletą mėnesių. Anksčiau, norint pakankamai užauginti gyvulį, tam prireikdavo gerokai ilgesnio laiko tarpo. Vis dėlto, dėl tam tikrų pašarų, kuriais šeriami gyvuliai, taip pat įvyksta nemažai pakitimų ir mūsų organizmuose. Taip yra dėl to, kad medžiagos nusėda gyvulių mėsoje ir tam tikruose produktuose, kuriuos mes vėliau vartojame. Imami naudoti genetiškai modifikuoti produktai, kurie taip pat pridaro nemažai žalos.

Žemės ūkis pagamina ir išgauna galybę produktų. Plačiausios grupės skiriamos šios:

  • Maistas
  • Pluoštai
  • Degalai
  • Žaliavos

Kalbant konkrečiau, maisto grupėje rikiuojasi grūdai, daržovės, vaisiai, aliejai, mėsa, prieskoniai. Prie pluoštų priskiriama medvilnė, vilna, šilkas, kanapių pluoštas, linas. Visos šios medžiagos svarbios ir plačiai naudojamos. Prie žaliavų priskiriamos įvairios atliekos, atraižos, taip pat bambukas. Tai tik dalis to, ką galima išgauti žemės ūkio pagalba. Iš augalų taip pat išgaunama derva, dažai, vaistai, kvepalai ir net ekologiški degalai. O kur dar gėlės ir medelynai. Žemės ūkis, apima galybę verslo šakų, kurios tarpusavyje glaudžiai bendradarbiauja. Nors šioje srityje dirba tikrai nemažai žmonių, visgi, suskaičiuojama, jog žemės ūkio sektoriuje dirba maždaug viena trečioji visų darbuotojų. Reikia pripažinti, kad per keletą dešimtmečių, žmonių, dirbančių žemės ūkio sektoriuje gerokai sumažėjo, o tam įtakos turėjo daugybė skirtingų veiksnių.

Anksčiau žemės ūkyje dirbo labai daug žmonių, tai buvo labai svarbi šaka. Vis dėlto, keičiantis gyvenimui, augant pramonei, viskas ėmė keistis. Žemės ūkis tapo kur kas našesnis, nes tai lėmė naujosios technologijos, vadinasi dėl naujų technologijų, ūkiuose reikėjo mažiau žmonių. Pramonė ėmė imti viršų, todėl joje pradėjo dirbti kur kas daugiau žmonių. Per savo gyvavimo istoriją, žemės ūkis patyrė ir pakilimų ir nuopolių, situacija niekuomet nebuvo vienoda. Kaip bebūtų, žemės ūkis, tai tokia šaka, be kurios visuomenė neišgyventų. Tai ta sritis, kuri gamina maistą, o maistas yra gyvybiškai svarbus. Vienos šalys jo pagamina daugiau, kitos mažiau, tačiau jis gaminamas, auginamas ir išgaunamas nuolat. Būtent dėl to, ūkininkai gali gana neblogai uždirbti, žinoma, tai taip pat priklauso nuo įvairių veiksnių, įskaitant ir ekonominę šalies situaciją. Labiau išsivysčiusios šalys, savo ūkininkams siūlo geresnes sąlygas, nei tos šalys, kuriose ekonomika yra silpnesnė. Be tokiu atveju, ūkis, nesvarbu kuri tai ūkio šaka, buvo labai svarbus anuomet ir yra labai svarbus šiandieniniame gyvenime.